PLÁNUJI STAVEBNÍ ÚPRAVY
- Projděte si prohlášení vlastníka (poskytne katastr nebo výbor) a seznamte se s tím, co je vaše vlastnictví a co jsou společné části domu, do kterých můžete zasahovat pouze se souhlasem SVJ či dalších dotčených orgánů (stavební úřad, památková ochrana, aj.)
- Okna a vstupní dveře do jednotky spadají pod památkovou ochranu a nelze do nich bez souhlasu zasahovat a měnit jejich vzhled z vnější strany, tj. u oken ze strany ulice, u dveří do bytu ze strany společné chodby.
- Společný prostor bytového domu je z hlediska požárně bezpečnostního chráněná úniková cesta, která musí být stavebně izolovaná od případného zdroje požáru v některém z bytů. Pokud se omylem probouráte na chodbu, vzniklý otvor musí být vyplněn zdivem provázaným se zdivem v jeho okolí. Zazdění otvoru musí mít stejnou tloušťku a stejný druh materiálu. Nevyplňujte zdi montážní pěnou ani jinými nevhodnými materiály.
- Při projektování úprav si zjistěte, zda zasahujete do nosných konstrukcí a zda potřebujete stavební povolení.
- Pokud se chystáte bourat příčky bez stavebního povolení, je třeba mít posudek statika, že tyto úpravy neovlivní stabilitu celé budovy a tento posudek je třeba předložit výboru SVJ alespoň týden před začátkem stavby.
- Před začátkem stavby je také nutné vyvěsit oznámení o stavbě na nástěnku v přízemí. Oznámení musí obsahovat zkrácený odpovídající popis stavebních úprav, datum začátku a předpokládaného konce stavby, a telefonní kontakty na zodpovědné osoby (majitel, stavbyvedoucí). Na rekonstrukci má každý vlastník právo, nemusíte se bát uvést, že se jedná o kompletní rekonstrukci. Předejdete tak zbytečným dotazům, proč sousedé slyší bourání zdí, když na oznámení je “úprava povrchů”.
- Při stavebních úpravách myslete na to, aby jednotka byla funkční, tzn. když si například chcete „zvětšit byt“ z 2+kk na 2+1 a přemístíte kuchyň do předsíně, kde není komín pro napojení odvětrávání, tak můžete v jednotce zvýšit vlhkost natolik, že vám začne plesnivět. Na návrh úprav proto doporučujeme využít služeb odborného projektanta, který vám pomůže jednotku navrhnout tak, aby její užívání bylo bez problémů. Jsme dům z roku 1928, který postavilo družstvo Humanita pro dělníky. Každá cihla je jiná, zdi tenké, stropy z rákosu… Dříve bývala společná prádelna v jednom ze sousedních domů a prádlo se sušilo na zahradě ve vnitrobloku. Tak si představte, čím vším tu budovu zatěžujeme dnes.
- Pokud máte v plánu zasahovat do zdí sousedících s jinými jednotkami, upozorněte prosím vlastníky těchto jednotek – ideálně na ně zazvoňte ve chvíli, kdy se chystáte práce začít, aby jim v případě, že se provrtáte až k nim, nespadla cihla na hlavu. Náhrady škod si domlouváte sami mezi sebou.
- Všechny jednotky v nadzemních podlažích (kromě přízemí) by měly při rekonstrukci podlah použít kročejovou izolaci (proti přenášení dupání na sousedy pod vámi).
- Bourací práce je možné provádět ve všední dny 7-17h. Bourací práce není možné provádět o víkendech a o státních svátcích.
- Upozorněte prosím své pracovníky, že pokud zrovna nic nestěhují, je třeba hlavní vchod do domu zavírat, jinak riskujete, že do budovy vnikne zloděj nebo vandal a vznikne škoda.
- Pro stavbu je třeba zařídit si na TSK zábor stání před domem – ať už pro automobily dodavatelů nebo kontejner na suť. Za nedovolený zábor (pytel se sutí na stání rezidenta či stání na žluté čáře) riskujete zbytečné konflikty se sousedy a pokutu od Policie.
Jak si vyřídit zábor
Stavební zábory (bezvýkopové práce)
Zábory do 150 m2 v délce trvání do 14 dnů – vyřizuje Obchodní oddělení (není nutný Souhlas oddělení koordinace).
Zábory nad 150 m2 v délce trvání nad 14 dnů – je nutný Souhlas oddělení koordinace.
Souhlas je vydáván nejdříve 10 týdnů před zahájením prací.
Žadatel požádá oddělení koordinace (o vydání Souhlasu se záborem (lešení, kontejner, stavební výtah, ohrada apod.) a předloží požadované dokumenty:
- vyplněná žádost
- 1x situace (mapa se zákresem, kde a jak velký zábor plánujete)
- plné moci/zplnomocnění (například smlouvu o dílo) k zastoupení
- v případě předepsaných koordinací předložit aktuální koordinační zápisy – formulář
Po obdržení Souhlasu se záborem, nebo po vyznačení prodloužení termínu povolení požádat Obchodní oddělení (Kontaktní centrum TSK) o Nájemní (Výpůjční) smlouvu nebo její dodatek.
Žadatel je povinen ukončit Nájemní, popř. Výpůjční smlouvu na Oddělení správy komunikací TSK (OSK TSK).
Pokud žadatel neukončí Souhlas, vystavuje možnosti penalizace.
- Strom není popelnice. Několikrát se nám stalo, že zbytky materiálu ze stavby pracovníci vylili do záhonku ke stromu. Prosím, upozorněte stavbu, ať neničí zeleň v okolí.
- Za úklid společných prostor po stavbě je zodpovědný majitel jednotky. Je třeba po sobě uklízet každý den a všude, nejenom v patře, kde stavba probíhá. Myslete na to už ve fázi příprav stavebních úprav a následně dohlédněte na dodržování dohodnutého. Čím méně nepořádku si ve společných prostorech naděláte, tím méně pak budete mít práce s úklidem. V případě nedodržení může výbor objednat úklid a přičíst ho na vyúčtování služeb vlastníka, o čemž vlastníka předem informuje. (Prosíme o dodržování tohoto bodu bez opakovaných výzev. Až tady budete bydlet a někdo jiný bude rekonstruovat, také budete rádi, že si cestou do práce nezašpiníte oděv od suti.)
- Výboru je třeba oznámit změnu ve využití komínů, pro zajištění každoroční kontroly úniku spalin.
- Projekt s evidencí skutečných změn půdorysu, rozvodů apod. je vlastník povinen zanést do archivu stavebního oddělení městské části Praha 3