Původně pětipatrový bytový dům na rohu Přemyslovské a Radhošťské ulice postavili v roce 1928 architekt Alois Mezera a stavitel Ing. Rudolf Kraus pro spolek Humanita – spolek pro péči o zdraví dělnictva. „Aby zdravým bydlením bylo nemajetné obyvatelstvo před onemocněním chráněno“. A jelikož byla Humanita organizací zaměřenou proti tuberkulóze, byl i při stavbě domů a bytů kladen důraz na světlost pokojů, snadnou větratelnost a samozřejmě přiměřenou hygienu příslušenství a kuchyní. První čtyři domy stály v Přemyslovské ulici, časem došlo k dostavbě dalších domů na Praze XI, celkově jich přibylo šest. Jednalo se o pětipatrové domy, které se napojovaly na již stojící čtyři domy z let 1928 –1929. Roku 1933, kdy byly stavby nových bytů završeny, čítal žižkovský blok deset domů se tři sta třiceti byty.
V jednotlivých domech nebyly samostatné prádelny, naopak se veškeré prádlo soustředilo do centrální prádelny. Prádelna byla umístěna ve vyvýšeném suterénu jednoho z domů (Baranova 11). V domovních suterénech se nacházely malé krámy, v jednom z nich byla dokonce garáž pro tři vozy (Baranova 13). V podkroví řadových domů se nacházely ateliéry s malým pokojem a příslušenstvím. Ve všech bytech byla zavedena voda, plyn a elektřina. V každém domě se nacházel soukromý výtah, kterým mohlo být mimo jiné přesouváno uhlí ze sklepů do bytů.
NÁSTAVBA
Postupem času se nákladní výtah změnil na osobní (1938). Proběhla také výměna zárubní a vstupních dveří do bytů i vstupních dveří do domu. V 60. letech Ing. Rosická vyprojektovala a v 80. letech bylo přistaveno 6. nadzemní podlaží se třemi byty a dvěma ateliéry.
PAMÁTKOVÁ PÉČE
Od roku 1993 je náš dům pod zákonnou památkovou ochranou, vymezenou dále ve vyhlášce zónou „Vinohrady, Žižkov, Vršovice“.
Vyhláška 10/1993 hl. m. Prahy
Předmětem ochrany v památkových zónách jsou:
- a) historický půdorys a jemu odpovídající prostorová a hmotná skladba
- b) urbanistická struktura, uliční interiéry spolu s povrchy komunikací (zejména mozaiková dlažba chodníků, historická komunikační dlažba), charakter objektů a pozemků, architektura objektů a jejich exteriéry, veřejné interiéry včetně řemeslných a uměleckořemeslných prvků,
- c) historické podzemní prostory (zejména historické sklepy s klenbami, štoly apod.),
- d) panorama památkových zón s hlavními dominantami v blízkých a dálkových pohledech,
- e) historické zahrady a parky, doplňkové parkové-zahradní plochy a prvky, tvořící nedílnou součást krajinného celku, nebo historického prostředí.
DVEŘE
Vývoj vstupních dveří do bytů. Pozor, vnější strana dveří spadá pod památkovou ochranu a na jejich výměnu byste měli mít souhlas s úřadem památkové péče. Vzhled bychom měli zachovat co nejblíže původním – světlým kazetovým dveřím se světlou zárubní a kováním ze žlutého kovu (mosaz).
LINKRUSTA
Omyvatelná část výmalby s plastickým vzorem na společných chodbách domu se jmenuje „linkrusta“. Nechali jsme vyrobit váleček s původním vzorem, abychom mohli chodby renovovat.
PRIVATIZACE
Výměna špaletových oken, střešní krytiny a celková oprava fasády proběhla v roce 2009 před privatizací. Zajímavostí může být, že v původních plánech je naznačen vjezd (Lucemburská 38) a parkování ve vnitrobloku, ale ten nikdy nebyl zrealizován. Místo toho je ve vnitrobloku halda se společnou zahradou, pískovištěm a bazénkem, kam se ještě v 70. letech chodily za 1 Kčs koupat děti z okolí. Městská část tento pozemek v roce 2017 prodala SVJ, která o něj měla zájem – teď ho vlastní sedm z deseti přilehlých SVJ.
V roce 2023 proběhla kompletní rekonstrukce sklepů.