TAVOLNÍK
Rod tavolníků spadá do čeledi růžovitých Rosaceae, kam patří mimo jiné i růže, jabloně a jahodníky. Zahrnuje řadu druhů, které mohou kvést buď časně od dubna do června, nebo pozdně od poloviny června do září. Charakteristické jsou pro ně bílé nebo růžové drobné kvítky vykvétající v hustých květenstvích, které obsypou celý keř a lákají opylovače k bohatému hodování. Většina druhů také krásně voní.
Původně byl používán obyvateli Severní Ameriky, kteří z něj připravovali bylinkový čaj. Odhalili zdravotní účinky tohoto čaje podobné dnes běžnému aspirinu.
S tavolníky se můžeme setkat nejen na zahradách, ale také v parcích a na sídlištích, protože vyžadují minimum péče a rostou takřka v každé zemině, pokud není nepropustná a přemokřená. Nevadí jim ani znečištěné ovzduší, takže se jim daří i ve městech.
Řez snášejí tavolníky velmi dobře; pokud je sestřihneme hned po odkvětu, někdy ještě stačí před zimou vykvést znovu. Keře by se měly hned po výsadbě hluboko seříznout, aby z nich vyrazilo husté větvoví. Starší, vytáhlé rostliny lze podle potřeby kdykoli zmladit hlubším řezem.
Řez tavolníku není nutný, ale jako každá rostlina časem stárne, což se projevuje prosycháním a polevením v květu. Víme-li, jak na to, jde to snadno, a kdybychom se náhodou „přestřihli“, tavolník nám to odpustí.
Řežeme pro bohatší, kompaktnější, upravenější vzhled a tvorbu mladých, vitálních výhonů, také pro hojnější násadu květů a někdy i druhou vlnu kvetení. Termín závisí na době, kdy keř kvete. Tavolníky dělíme na časně kvetoucí (druhy produkující květy na loňských větvích) – duben až červen a pozdní (druhy produkující květy na letošních výhonech) – červenec až září. První skupinu seřezáváme na první (počítáno odshora) silný pupen záhy po odkvětu. Druhou skupinu seřezáváme přibližně o polovinu nebo až k základní kosterní bázi asi 30 cm nad zemí brzy zjara.
Obecně platí, že všechny tavolníky lze v případě potřeby radikálně zmladit, opětovně obrostou a vykvetou. Zanedbaný řez u mladých, čile rostoucích keříků má za následek vytáhlý a řídký růst. Převislé variety celkovým řezem ztrácejí své přirozené kouzlo, a proto u nich provádíme jen mírné zkracování. Vždy zcela odstraňujeme větve přestárlé, poškozené, napadené. Připadají-li nám uschlá plodenství pozdně kvetoucích druhů nevzhledná, můžeme je odstranit, i když je to trochu škoda, protože se na ně v zimě vrší sněhové čepičky.