Péče
Pochází z Jihovýchodní Evropy a Asie, v našich podmínkách je plně mrazuvzdorný a může se dožívat dlouhého věku. Kvítky má drobné, uspořádané do lat a jejich barva je nejčastěji fialově růžová, ale může být od bílé až po modro-fialovou. Rozkvetlý šeřík také většinou krásně voní.
Pokud to velikost keře dovolí, je vhodné odkvetlé laty každoročně odstraňovat, abychom zajistili bohatší kvetení v dalším roce.
Skočte si do zahrady nařezat pár rozkvetlých větviček do vázy, ať příští rok kvete ještě víc!
Využití
Šeřík sbírejte začátkem května, v době, kdy je plně rozkvetlý. Drobné kvítky z květenství šeříku můžete použít i jako netradiční jedlou ozdobu na saláty i jiné pokrmy. Třeba na svatebních dortech vypadá naprosto úchvatně. Navíc se dá z květů šeříku vyrobit úžasně vonící šeříkový sirup nebo šeříkové želé, kterými pak můžete dozdobit dezerty nebo zmrzliny.
ČAJ
Z květů šeříku si můžete uvařit úžasně voňavý čaj, který vám navíc pomůže od bolesti hlavy, migrény, dokáže i zklidnit rozbouřený žaludek a zrychlit metabolismus. V minulosti se taktéž užíval proti bolestem v krku, při zduřených mandlích a při revmatismu nebo při záchvatech dny. Působení čaje můžete také podpořit šeříkovými obklady z čerstvých květů zvlhčených jablečným octem. Přikládejte je zabalené v plátně a vyměňujte po půl hodině až do odeznění bolesti.
Pro přípravu šeříkového čaje potřebujete hrst čerstvých nebo sušených květů. Zalijte je 250 ml vroucí vody a nechejte zhruba půl hodiny louhovat. To je jediná nevýhoda šeříku – dlouho se louhuje.
TIP: Sušený šeřík můžete také smíchat se zeleným čajem a vytvořit si tak jedinečnou příchuť. Hotovou čajovou směsí pak můžete i někoho obdarovat – dokonalý dárek, zelený čaj s příchutí a vůní šeříku.
SIRUP/ŽELÉ
Mladé květy šeříku očistěte od hmyzu buď tak, že je vyklepete nebo necháte chvíli ležet na kuchyňské lince. Květy by se neměly oplachovat. Potom kvítky otrhejte (do materiálu pro želé nesmí přijít ani kousek zeleného – všechny jednotlivé kvítky na každé latě se musí vytáhnout z těch svých zelených kalíšků).
200 g otrhaných kvítků spaříte v 500 ml horké vody a necháte stát 24 hodin. Scedíte, květy vymačkáte a vyhodíte. Do získaného výluhu vymačkáte citron. Na každých 100 ml tekutiny přijde 100 g cukru. Pokud chcete sirup, budete pomalu vařit do zhoustnutí. Želé doděláte přidáním želírovací látky (agar).
Ještě horkou směs nalijte do čisté a suché sklenice, nechte vystydnout a skladujte v lednici.
CUKR
Do čisté zavařovací sklenice prokládáme cukr s šeříkem, v poměru cca 4:1 (na 4 lžíce cukru 1 šeříku). Uzavřeme a dáme do chladu a temna (klidně i dolů do lednice). Alespoň jednou denně protřepeme. Po týdnu (pokud začne sirupovatět, uděláme to dříve) obsah sklenice vysypeme, cukr prosušíme a květy odstraníme (trochu piplačka). Pokud chceme mít cukr i s kvítky, přidáme je do cukru sušené samostatně. Mají hezčí barvu a ještě cukr dovoní.
Cukr následně dáme zpět do sklenice a uzavřeme. Používáme na slazení dezertů.